اصفهان / فلاورجان / قهدریجان
23 خرداد
1398

ورزش باستانی در قهدریجان

به نقل از برخی افراد مسن محلی در قديم  نیزدر قهدريجان زورخانه وجود داشته است وظاهرا مكان آن در مركز شهر جايي كه معروف به خندق بوده قرار داشته است .

که مردم در آن زمان در آن به ورزش مي‌پرداخته اند

البته اين قضيه مربوط به قبل از زمان ذل‌السلطان (حاكم زمان قاجاریه در اصفهان) بوده و بعد از آن به دلایلی نامشخص آن مكان به قهوه‌خانه تبديل شده(برخی افراد این قهوه خانه رابیاد دارند و از معماری زیبای این مکان نیز یاد می کنند) ومتاسفانه اکنون نیز اثری از آن مکان به جای نمانده است.

در سال 1380 ورزشكاران كشتي‌گير قهدريجان تصميم گرفتند مجددا زورخانه ای در شهر راه‌اندازي كنند و چون محل مناسبی نداشتند در ابتدا موقتا گاراجي را در روبروي كلانتری شهر اجاره و تعمير نموده و به زورخانه تبديل كردند.

این محل در عيدغدير سال 1380 باحضور عده ای از ورزشكاران و پهلوانان استان از جمله پهلوان احمد هاشمی - پهلوان رضا رياحي ( نائب قهرمان كشتي پهلواني كشور) و حاج مصطفي سلطاني ( دبير هيات باستاني و كشتي پهلواني استان اصفهان) افتتاح گردید.

اين زورخانه در حال حاضر با نام پورياي ولي و به سرپرستي آقاي محمود فاني و محمدعلي رحماني ( رئيس هيات باستاني و كشتي پهلواني شهر قهدريجان ) درحال فعاليت مي‌باشد.

اسامی مرشدهاي زورخانه:

1ـ مرتضي لطفي 2ـ فتح‌الله باستاني 3ـ شكرالله رحماني

كه شكرالله رحماني از اهالی شهر قهدریجان و مرتضی لطفی و فتح الله باستانی به ترتیب از اهالی کهریزسنگ و نجف آباد می باشند .