اصفهان / فلاورجان / قهدریجان
23 خرداد
1398

جاذبه های اقتصادی شهر قهدریجان

کشاورزی و صنعت دو قطب مهم در اقتصاد شهر قهدریجان نقش مهمی در معیشت مردم این خطه دارد .

صنایع و مراکز صنعتی:

كارگاههاي تراشکاری،موزائيك سازي ، برنج كوبي و کارگاهها و کارخانجات حاشیه شهر از ديگر جاذبه‌هاي اقتصادي قابل ذکر مي‌باشند.

در سال 1378 به منظور انتقال كارگاههاي مزاحم به خارج از شهر قطعه زميني به مساحت 60000 متر مربع در ضلع جنوبي شهر در نظر گرفته شد این زمين به علت متروكه ‌بودن ، محل دفن زباله و نخاله‌هاي ساختماني شهر قهدريجان و شهرهاي مجاور بوده است. كه پس از باطله‌برداري و محوطه‌سازي به صاحبان صنايع شهر واگذار گرديد هم‌اكنون تعدادي از واحدهاي بزرگ شهري در آن مشغول كار و بهره‌برداري مي‌باشند كارگاههاي مستقر در فاز يك حدود 35 واحد مي‌باشد و فاز دوم نیز آماده واگذاري به متقاضيان مي‌باشد.


کشاورزی محور اقتصاد شهر قهدریجان

 از جاذبه‌هاي اقتصادي قهدریجان ، توليد محصولات كشاورزي از جمله برنج،پیاز،انواع کلم و دیگر محصولات زراعی و باغی است كه هر ساله به بازار مصرف شهرهای مختلف خصوصا تهران و اصفهان صادر می شوند.و در کنار کشاورزی بنگاه های خرید محصولات کشاورزی و باربری ها یا همان مراکز حمل محصولات کشاورزی نیز مشغول به کار هستند.

 پیاز کشاورزان شهر قهدریجان که اکثرا در زمین های کشاورزی مناطق اطراف قهدریجان از جمله زمین های میرآباد،ده سرخ و زمین های شهرستان مبارکه کشت می شود از جمله مرغوب ترین و پر طرفدار ترین پیازهای تولیدی کشور است که به خاطر مرغوبیتش در بازار تهران نیز طرفداران زیادی داشته و بخش عمده پیاز قهدریجان به تهران فرستاده می شود.

شایان ذکر است که پیاز از جمله محصولات کشاورزی پرخرج است و کشت آن نیاز به تجربه کافی ، زمان زیاد و نیز زمین مناسب و مرغوب دارد.

بازار این محصول نیز در سال های مختلف نوسانات زیادی دارد به طوری که برخی سال ها کشاورز سود خوبی بدست می آورد و برخی سال ها به دلیل حجم زیاد کشت پیاز قیمت آن مقرون به صرفه نیست و حجم زیادی از پیاز نیز به دلیل عدم نیاز بازار مصرف از بین می رود.

به نظر میرسد که اگر قیمت تعاونی مناسبی برای پیاز تعیین شود نه شاهد کشت بیش از حد محصول و ضرر کشاورز خواهیم بود و نه شاهد بالا رفتن بیش از حد قیمت پیاز «به قول معروف جوری که نه سیخ بسوزد و نه کباب»

 از دیگر محصولات زراعی کشاورزان قهدریجانی می توان به برنج اشاره نمود. همه ساله در اوائل پائیز شاهد برداشت محصول برنج توسط کشاورزان زحمت کش در قهدریجان و مناطق دیگر شهرستان هستیم. این نوع برنج که به«برنج لنجان» شهرت دارد دارای عطر و طعم ویژه ای است که باعث محبوبیت و معروفیت زیاد این برنج در بین دیگر انواع برنج گردیده است.

 از دیگر محصولات مزارع قهدریجان می توان به انواع کلم اشاره نمود که با نزدیک شدن به پایان فصل تابستان و آغاز فصل پائیز برداشت این محصول آغاز می شود.

عمده بازار این محصول را کارخانه های ترشی تشکیل می دهند و مقداری از آن هم به بازار تره بار و سبزیجات ارائه می گردد.