اصفهان / فلاورجان / قهدریجان
23 خرداد
1398

كانون فرهنگي تربيتي آزادگان قهدريجان

كانون فرهنگي تربيتي آزادگان قهدريجان كار خود را از سال 1369 شروع نموده است.

وظيفه اصلي این کانون پركردن اوقات فراغت دانش‌آموزان و كمك به شكوفائي استعدادهای آنان است.

 كلاس‌هاي آموزشي این كانون عبارتند از:

 كلاس كامپيوتر – كلاس‌هاي آموزش و ورزش مانند آموزش فوتبال- واليبال- تنيس روي ميز- تكواندو و غيره- كلاس آموزش موسيقي مانند آموزش ني- سه تار و غيره – كلاس‌هاي آموزش خياطي، گلدوزي- مكرومه بافي- قلاب بافي – گل سازي- عروسك سازي

 عمده فعاليت كانون در تابستان بويژه ماه‌هاي تير و مرداد يعني ايام تعطيلات و فراغت دانش‌آموزان است.

  در اين دو ماه دانش‌آموزان با مراجعه به كانون با تعيين رشته‌هاي مورد علاقه خود كه در كانون ارائه مي‌شود مشغول آموزش و فعاليت مي‌شوند و در درپایان هر دوره كارنامه آموزش دريافت مي‌كنند.

بيشترين استقبال از فعاليت‌هاي كانون مخصوص ايام تابستان و در بين خواهران علاقه‌مند است. خواهران در اين مدت با مراجعه به پايگاه هاي كانون كه در مدارس دخترانه برگزار مي‌شود ثبت نام نموده ودر کلاس های کانون شرکت می کنند.

غير از تابستان در ديگر فصل‌هاي سال نیز دانش‌آموزان در اوقات فراغت با مراجعه به كانون و با انجام فعاليتهاي ورزشي مثل فوتبال ، تنيس و كلاس‌هاي آموزشي ديگر اوقات بيكاري و فراغت خود را مي‌گذرانند.

 يكي ديگر از فعاليت هاي كانون، فعاليت هاي فرهنگي است و كانون در طول سال با برپايي نمايشگاه‌هاي كتاب و محفل‌هاي شعري و ادبي به رشد و شكوفائي فرهنگ و ادب شهر و منطقه كمك مي‌كند.

 در كانون انجمن‌هاي مختلفي نیز از قبيل انجمن ذاكران،انجمن ورزشي و انجمن موسيقي فعاليت مي‌كنند.

  يكي ديگر از فعاليتهاي قابل توجه كانون تشكيل برنامه جوانه‌ها است. اين برنامه به اين صورت است كه مديران مدارس ابتدايي با مراجعه به كانون نوبت مي‌گيرند و  دانش‌آموزان خود را در روز معيني به كانون مي‌آورند و كانون با ترتيب برنامه جوانه‌ها كه شامل ورزش – اتاق قصه – اتاق جنگ و اتاق نمايش است آنها را سرگرم و به شكوفايي استعدادهاي آنان كمك مي‌كند.

 مشکلات ومعضلات:

يكي از مشكلات كانون دور بودن ساختمان آن از مركز شهر و عدم توجه كافي مسئولين به كانون و فعاليتهاي آن است.

كانون جهت فعاليت‌هاي خود معمولاً بودجه معين و كافي در اختيار ندارد و همين امر باعث بروز مشكلات زيادي براي مسئولين آن شده است.

 مسئولين كانون از مسئولين اداره آموزش و پرورش شهرستان و همچنين از مسئولين شهر انتظار دارند تا با توجه بيشتر به اين كانون و فعاليت‌هاي آن به رشد بيشتر فرهنگ شهرکمک کنند.